Skip to content

226 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block608.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,530
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$176,800
66%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,877+5.2%
2024$4,636-12.6%
2023$5,306+0.4%
2022$5,282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,530DeedBook 19144, Page 1610Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,530DeedBook 19079, Page 1769Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10576, Page 1415

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4109, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1960