Skip to content

221 Sharon DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Jun 25, 1984

Property Information

Block608.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,060
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
29%
Improvement Value:$225,100
71%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,756+5.2%
2024$5,472+18.7%
2023$4,609+0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4227, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1962