Skip to content

214 Carol DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Aug 23, 1984

Property Information

Block608.08
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
26%
Improvement Value:$253,200
74%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018+5.4%
2024$5,708+16.8%
2023$4,888+0.5%
2022$4,865+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 4234, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1962