Skip to content

209 Sharon DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Mar 13, 2006

Property Information

Block608.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage984
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
26%
Improvement Value:$253,400
74%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,022+5.4%
2024$5,712+31.2%
2023$4,352+0.5%
2022$4,331+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 13087, Page 1700

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 4876, Page 100

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3417, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1962