Skip to content

186 Carol DriveToms River, NJ 08753

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block608.08
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,000
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
30%
Improvement Value:$211,600
70%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,510+5.2%
2024$5,238+19.4%
2023$4,386+0.4%
2022$4,367+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963