Skip to content

237 Sharon DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block608.08
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
32%
Improvement Value:$208,400
68%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,580+5.2%
2024$5,304+18.3%
2023$4,484+0.4%
2022$4,464+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959