Skip to content

230 Carol DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 24, 1991

Property Information

Block608.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$202,500
69%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,345+5.2%
2024$5,080+12.2%
2023$4,527+0.4%
2022$4,507+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4906, Page 402

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3858, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1960