Skip to content

202 Wedgewood DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block608.10
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$205,500
69%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,399+5.2%
2024$5,132+5.1%
2023$4,882+0.4%
2022$4,861+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 10459, Page 987

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5169, Page 166

Property Sale

Sale
$68,251
DeedBook 4375, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1967