Skip to content

226 Sharon DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block608.11
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
31%
Improvement Value:$217,300
69%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,723+5.2%
2024$5,441+22.7%
2023$4,434+0.4%
2022$4,414+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 17231, Page 155Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14879, Page 744

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 10242, Page 141

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4789, Page 175

Property Sale

Sale
$68,400
DeedBook 4330, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1965