Skip to content

203 Wedgewood DriveToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$18,450
Last Sale Date
Mar 15, 1971

Property Information

Block608.11
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,248
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
28%
Improvement Value:$228,800
72%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574+5.5%
2024$5,286+19.3%
2023$4,432+0.5%
2022$4,411+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$18,450
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965