Skip to content

709 Almeda DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block608.21
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,860
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
38%
Improvement Value:$247,700
62%
Total Assessment$401,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,065+5.4%
2024$6,703+12.0%
2023$5,987+0.5%
2022$5,960+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967