Skip to content

79 Friendship LaneToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block608.22
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,928
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
28%
Improvement Value:$371,000
72%
Total Assessment$517,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,415+5.2%
2024$8,949-6.4%
2023$9,559+0.4%
2022$9,517+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,928DeedBook 17927, Page 1829Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$412,500

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 17013, Page 267Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 13578, Page 1664

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12731, Page 540