Skip to content

160 Lester RoadToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$223,913
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block608
Lot15.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,118
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
32%
Improvement Value:$376,500
68%
Total Assessment$555,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,116+5.2%
2024$9,616+15.7%
2023$8,309+0.4%
2022$8,273+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$223,913
DeedBook 10641, Page 1326

Property Built

Built

Year Built: 2001