Skip to content

880 Breezy Oaks DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Date
Aug 17, 2001

Property Information

Block608
Lot15.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,457
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,200
49%
Improvement Value:$331,100
51%
Total Assessment$648,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,806+5.2%
2024$11,222-3.7%
2023$11,653+0.4%
2022$11,602+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

SaleMulti
$335,100
DeedBook 10548, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 10052, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1975