Skip to content

419 Edken AvenueToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2006

Property Information

Block608
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class15
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage942
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
62%
Improvement Value:$104,000
38%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,953+5.2%
2024$4,708+4.2%
2023$4,517+0.4%
2022$4,497+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 11470, Page 1594

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5717, Page 782

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4536, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1935