Skip to content

707 Frann RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$190,750
Last Sale Date
Aug 2, 1994

Property Information

Block608
Lot38.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,436
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
33%
Improvement Value:$320,100
67%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+5.2%
2024$8,224-11.0%
2023$9,238+0.4%
2022$9,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,750
DeedBook 5187, Page 356

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5047, Page 216

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4804, Page 571

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4743, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1989