Skip to content

130 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 30, 2003

Property Information

Block608
Lot40.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,160
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
48%
Improvement Value:$184,500
52%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+5.2%
2024$6,102-10.1%
2023$6,786+0.4%
2022$6,756+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 11705, Page 1576

Property Built

Built

Year Built: 1982