Skip to content

721 Spruce Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$322,900
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block608
Lot40.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,522
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
40%
Improvement Value:$339,700
60%
Total Assessment$568,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,356+5.2%
2024$9,844-8.5%
2023$10,761+0.4%
2022$10,714+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$322,900
DeedBook 11731, Page 1022

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 10995, Page 1942