Skip to content

741 Spruce Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block608
Lot40.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,776
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,000
39%
Improvement Value:$376,900
61%
Total Assessment$617,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252+5.2%
2024$10,696-4.9%
2023$11,247+0.4%
2022$11,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,776DeedBook 20256, Page 534Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,782DeedBook 15964, Page 1373Recorded12/17/2014

Property Sale

Sale
$337,833
DeedBook 11764, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 10995, Page 1942