Skip to content

752 Mehar CourtToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Feb 25, 2003

Property Information

Block608
Lot42.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,831
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
30%
Improvement Value:$457,900
70%
Total Assessment$656,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,951+5.2%
2024$11,361-5.0%
2023$11,961+0.4%
2022$11,909+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 11334, Page 1398

Property Built

Built

Year Built: 2003