Skip to content

756 Mehar CourtToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block608
Lot42.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,476
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
32%
Improvement Value:$412,100
68%
Total Assessment$609,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+5.2%
2024$10,552+6.3%
2023$9,922+0.4%
2022$9,879+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 15172, Page 1998

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 11119, Page 1525

Property Built

Built

Year Built: 2002