Skip to content

931/933 Lakewood RoadToms River, NJ 08753

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block609.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,520
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
66%
Improvement Value:$170,000
34%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+5.2%
2024$8,655+9.7%
2023$7,893+0.4%
2022$7,859+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,520DeedBook 19616, Page 1945Recorded2/28/2024

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4380, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1960