Skip to content

115 Walnut StreetToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block609.02
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,982
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
35%
Improvement Value:$232,200
65%
Total Assessment$356,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+5.2%
2024$6,166+11.1%
2023$5,551+0.4%
2022$5,527+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,982DeedBook 16617, Page 475Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 12897, Page 1675

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5232, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1964