Skip to content

New Dover Apts(Block 609.02 Lot 6)Toms River, NJ 08753

Built 1966
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2004

Property Information

Block609.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description2B (80 UNI17160
Dwellings1
ZoningEM18
Sq Footage17,160
Acreage4.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,000,000
42%
Improvement Value:$5,600,000
58%
Total Assessment$9,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$174,816+5.2%
2024$166,176+18.5%
2023$140,280+0.4%
2022$139,664+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,100,620
DeedBook 11303, Page 918

Property Sale

Sale
$200,113
DeedBook 10612, Page 2

Property Sale

Sale
$792,120
DeedBook 10196, Page 661

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 5534, Page 823

Property Sale

Sale
$1,470,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966