Skip to content

82 Rosewood DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block609.06
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$166,900
65%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,642+5.2%
2024$4,412+4.2%
2023$4,236+0.4%
2022$4,217+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,040DeedBook 19638, Page 274Recorded3/22/2024

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 4739, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1955