Skip to content

940 Park Crest RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Feb 15, 2012

Property Information

Block609.07
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,738
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
41%
Improvement Value:$136,800
59%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,258+5.2%
2024$4,047-23.0%
2023$5,253+0.4%
2022$5,230+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$224,500
DeedBook 15123, Page 30

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 11112, Page 858

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4829, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1960