Skip to content

924 Bowling Green DriveToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block609.17
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,036
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
48%
Improvement Value:$118,300
52%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,176+5.2%
2024$3,969-3.0%
2023$4,093+0.4%
2022$4,075+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4734, Page 573

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4082, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1947