Skip to content

944 Vanada DriveToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block609.17
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,380
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
41%
Improvement Value:$180,000
59%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+5.2%
2024$5,280+2.6%
2023$5,145+0.4%
2022$5,123+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,380DeedBook 17925, Page 1868Recorded6/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$72,900
DeedBook 4361, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1949