Skip to content

904 Bowling Green DriveToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 29, 1991

Property Information

Block609.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage640
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
51%
Improvement Value:$107,600
49%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,963+5.2%
2024$3,767+17.1%
2023$3,216+0.4%
2022$3,202+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4924, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1947