Skip to content

916 Bowling Green DriveToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block609.17
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage704
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
47%
Improvement Value:$127,100
53%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,336+5.2%
2024$4,122+22.7%
2023$3,359+0.4%
2022$3,344+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft704DeedBook 19400, Page 1092Recorded6/8/2023

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 10096, Page 443

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4435, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1947