Skip to content

919 Bowling Green DriveToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$111,100
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block609.18
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,200
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
44%
Improvement Value:$144,000
56%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+5.2%
2024$4,449+7.1%
2023$4,153+0.4%
2022$4,135+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$111,100

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 17471, Page 1964Recorded5/15/2019

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11362, Page 970

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3639, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1947