Skip to content

26 Knollwood CourtToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 17, 2016

Property Information

Block609.18
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,971
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
23%
Improvement Value:$377,900
77%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939+5.2%
2024$8,497+14.7%
2023$7,407+0.4%
2022$7,375+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,971DeedBook 16550, Page 1201Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 11516, Page 1960

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 11028, Page 1875

Property Sale

Sale
$31,750
DeedBook 10538, Page 1772