Skip to content

2308 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block61.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,946
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
32%
Improvement Value:$490,800
68%
Total Assessment$718,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,097+5.3%
2024$12,442+11.6%
2023$11,154+0.4%
2022$11,104+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft2,946DeedBook 19945, Page 828Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$225,410
DeedBook 10250, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 2000