Skip to content

2340 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2005

Property Information

Block61.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,162
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
35%
Improvement Value:$428,100
65%
Total Assessment$654,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,918+5.3%
2024$11,322+12.0%
2023$10,109+4.8%
2022$9,647+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$263,875
DeedBook 10926, Page 1638

Property Built

Built

Year Built: 2002