Skip to content

194 Walden Woods DriveToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block61.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,194
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
32%
Improvement Value:$473,400
68%
Total Assessment$700,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+5.3%
2024$12,124+11.5%
2023$10,876+0.4%
2022$10,828+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$277,763
DeedBook 10826, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 2002