Skip to content

190 Walden Woods DriveToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2005

Property Information

Block61.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,314
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
32%
Improvement Value:$482,200
68%
Total Assessment$709,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,922+5.3%
2024$12,276+11.5%
2023$11,006+0.4%
2022$10,958+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 10600, Page 1651

Property Built

Built

Year Built: 1999