Skip to content

2413 Village Green CourtToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block61.01
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,998
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
33%
Improvement Value:$455,600
67%
Total Assessment$680,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+5.3%
2024$11,781+6.4%
2023$11,069+0.4%
2022$11,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,998DeedBook 17268, Page 1987Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$334,140
DeedBook 10577, Page 1402

Property Built

Built

Year Built: 2001