Skip to content

2421 Village Green CourtToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$534,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block61.01
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,868
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
34%
Improvement Value:$442,100
66%
Total Assessment$672,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246+5.3%
2024$11,634+6.1%
2023$10,969+0.4%
2022$10,920+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$534,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 17159, Page 779Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$291,179
DeedBook 10492, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 2001