Skip to content

170 Walden Woods DriveToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block61.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,194
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
31%
Improvement Value:$513,700
69%
Total Assessment$747,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,623+5.3%
2024$12,943+12.3%
2023$11,521+0.4%
2022$11,470+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft3,194DeedBook 16996, Page 907Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$281,863
DeedBook 10239, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 2000