Skip to content

2436 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block61.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,165
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$379,300
63%
Total Assessment$604,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,010+5.3%
2024$10,460+14.9%
2023$9,108+0.4%
2022$9,068+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft2,165DeedBook 19448, Page 1546Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$463,500

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 16104, Page 682Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$217,331
DeedBook 10309, Page 1988

Property Built

Built

Year Built: 2001