Skip to content

2432 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block61.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,064
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
29%
Improvement Value:$539,800
71%
Total Assessment$763,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,916+5.3%
2024$13,221+25.5%
2023$10,539+0.4%
2022$10,493+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft3,064DeedBook 18428, Page 802Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$249,175
DeedBook 10332, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2001