Skip to content

2428 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block61.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,414
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
39%
Improvement Value:$357,700
61%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,599+5.3%
2024$10,069+6.8%
2023$9,427+0.4%
2022$9,386+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 16940, Page 1209Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14933, Page 1823

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 10551, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 2001