Skip to content

2452 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 28, 2018

Property Information

Block61.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,624
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
33%
Improvement Value:$457,500
67%
Total Assessment$686,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,508+5.3%
2024$11,883+11.7%
2023$10,641+0.4%
2022$10,595+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 17165, Page 1821Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$462,500

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 15832, Page 1779Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$256,428
DeedBook 10241, Page 1567

Property Built

Built

Year Built: 2000