Skip to content

2455 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block61.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,115
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
37%
Improvement Value:$381,500
63%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,032+5.3%
2024$10,481+14.9%
2023$9,120+0.4%
2022$9,080+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,115DeedBook 17164, Page 266Recorded7/2/2018

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft2,115DeedBook 15933, Page 1073Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$202,929
DeedBook 10205, Page 1137

Property Built

Built

Year Built: 2000