Skip to content

2311 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$809,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block61.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,448
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
35%
Improvement Value:$421,700
65%
Total Assessment$648,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,819+5.3%
2024$11,229+14.4%
2023$9,817+0.4%
2022$9,774+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$809,000
Sq Ft2,448DeedBook 19273, Page 133Recorded1/11/2023

Property Sale

Sale
$245,680
DeedBook 10329, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 2001