Skip to content

2395 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$263,823
Last Sale Date
Aug 6, 2001

Property Information

Block61.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,436
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$390,200
63%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,209+5.3%
2024$10,649+10.7%
2023$9,617+0.4%
2022$9,575+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$263,823
DeedBook 10496, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 2001