Skip to content

2419 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block61.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,001
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,000
38%
Improvement Value:$369,100
62%
Total Assessment$593,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,806+5.3%
2024$10,267+17.5%
2023$8,736+0.4%
2022$8,697+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,001DeedBook 20077, Page 1760Recorded7/21/2025

Property Sale

Sale
$211,046
DeedBook 10281, Page 1179

Property Built

Built

Year Built: 2000