Skip to content

2306 Sherwood ForestToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Feb 27, 2019

Property Information

Block61.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,624
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
35%
Improvement Value:$418,400
65%
Total Assessment$647,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,796+5.3%
2024$11,206+8.6%
2023$10,317+0.4%
2022$10,271+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 17426, Page 431Recorded4/1/2019

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 13140, Page 700

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 11993, Page 812

Property Sale

Sale
$294,165
DeedBook 10807, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 2002