Skip to content

2326 Sherwood Forest DrToms River, NJ 08755

Built 2001

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Aug 19, 2016

Property Information

Block61.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,624
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
36%
Improvement Value:$398,000
64%
Total Assessment$622,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,333+5.3%
2024$10,767+9.3%
2023$9,852+0.4%
2022$9,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft2,624DeedBook 16487, Page 1543Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$273,008
DeedBook 10739, Page 1204

Property Built

Built

Year Built: 2001