Skip to content

2385 Forest CircleToms River, NJ 08755

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block61.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,998
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
34%
Improvement Value:$431,400
66%
Total Assessment$658,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,996+5.3%
2024$11,397+7.8%
2023$10,577+0.4%
2022$10,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000
Sq Ft2,998DeedBook 20226, Page 1124Recorded12/15/2025

Property Sale

Sale
$286,545
DeedBook 10681, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 2001